Text Size

100 éve írták

Méreg a gyöngyvirágban

Egy vegyész megvizsgálta a gyöngyvirágot és azt tapasztalta, hogy szirmában nagymennyiségű glycosid van, amely kéksavat tartalmaz. A kéksav pedig a legnagyobb méreg. (Ugyanaz, mely a keserű mandulában található. Ezzel kapcsolatban megemlítjük, hogy a keserű mandulából 20-25 szem megevése felnőtt embernek halálát okozhatja; gyöngébb szervezetű gyermeket 6-7 szem is képes megölni.) A gyöngyvirágot senkise vegye szájba, ne is morzsolja szét ujjai között, mert ha gyöngyvirágméreggel inficiált ujját szeméhez vagy ajkához érinti, könnyen veszedelmes baja támadhat. Ha a méreg valamely nyílt sebbe jutott, igen könnyen átmegy a vérbe. Ily esetben első segítés gyanánt, mivel orvos nincs mindig kéznél, nagyon jól megteszi a szolgálatot az égő cigaretta vagy szivar, amelynek tűzét oly közel tartjuk a seb fölé, amennyire csak heves fájdalom miatt lehetséges.

Veszprémi Hírlap, 1915. június 6. 5. o.

Kereskedők és a madárvédelem

Dr. Török gyula rendőrkapitány az alábbi kérelmet intézi városunk kereskedőihez: Felkérem Veszprém város kereskedőit, hogy a madarak pusztítására alkalmas (flaubert és gumipuskákat, parittyákat, csapdákat) valamint az ezek elkészítéséhez használt kellékeket gyermekeknek és ifjúságnak ne szolgáltassanak ki. A madárvédelem az ifjúság erkölcsi nevelésében hatásos jellemképző tényező és azt minden a rendelkezésünkre álló eszközzel támogatni kell. A fennálló törvények és miniszteri rendeletnek csak úgy tudunk mindenben eleget tenni, ha az ifjúságot és gyermekeket megakadályozzuk azon eszközök vételében, melyekkel a madarakat pusztítani lehet. Ezért fordulok a fenti kéréssel Veszprém város kereskedőihez és remélem, hogy eljárásunkban mindenkor támogatni fognak.

Veszprémi Hírlap, 1915. június 13. 5. o.

A trónörökös fiának magyar tanítónője

Az „Isteni Szeretet Leányai”-nak budapesti rendházát közvetlen, a zirci házat pedig közvetve magas kitüntetés érte. Ugyanis a felséges uralkodóház a rend tagjainak sorából választotta a trónörökös fiának, a kis Ottó főhercegnek magyar nyelvi oktatóját. A választás Gubicza Melissza Teréz nővérre esett, aki már tisztelgett is ezen minőségében őfelségénél és a fenséges trónörökös párnál. Melissza nővér zirci származású. Gubicza Józsefnek a Zirci Járási Takarékpénztár pénztárosának a leánya, ki most arra van hivatva, hogy a jövendőbeli apostoli magyar királlyal édes hazai nyelvünket megismertesse, megszerettesse, a magyar haza szeretetét a kis főhercegben fölkeltse, ápolja és növelje. Kívánjuk, hogy hivatáskörének nemes munkáját minél tökéletesebb siker koronázza.

Veszprémi Hírlap, 1915. június 27. 4. o.

A bolgárkertészek

Igazán örömmel látjuk, hogy a bolgárkertészek ismét felkeresték városunkat. Reméljük, hogy ezeknek tisztességes konkurenciája mérsékelni fogja a tisztességtelenül felcsigázott piaci árakat. Zircen, ahová szintén ellátogatnak a bolgárok, hasonló kilátások nyugtatják meg a fogyasztókat.

Veszprémmegyei Ujság, 1915. június 24. 3. o.

Presets
BG Color
BG Patterns
Accent Color
Apply
Weboldalunk sütiket (cookie) használ működése folyamán, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassa Önnek, továbbá a látogatottság mérése céljából. A sütik használatát bármikor letilthatja! Bővebb információkat erről Adatkezelési tájékoztatónkban olvashat.
Adatkezelési tájékoztató Ok