Városi öltözködés
Magyarországon a városokban a hölgyek követték a francia- és angol divatot. A divatlapok két-három hét késéssel érkeztek meg. A szabómesterek évente, félévente mentek továbbképzésre (akár külföldre - Párizsba is), anyagi helyzetüktől függően, ahol az új, modern szabásmintákkal, technikákkal megismerkedhettek. A szabóságokban ugyanolyan szabásmintákkal, anyagokkal dolgoztak, mint bárhol Európában.

A háború első évében még a bokáig érő, S sziluettet idéző fűzőbe szorítva, magas derekú köntösruhákat hordtak, melyek követték a csípő és comb vonalát, vagy magas nyakú angol blúzt, magas derekú szoknyát. A blúzok, ruhák gallérja egységesen magasan záródott. Hatalmas „malomkerék” kalapokat hordtak.
A frizurák tupírozva (vagy póthajjal, kontypárnával ellátva) madárfészek-, hagyma- vagy chignon kontyba fésülve és tűzve voltak.
Kedvelték a kabátokon a prémgallért, stólát és a különféle szőrmékből készült muffokat is, amelyek a kis táska szerepében is működtek, hiszen a benne található zsebbe lehetett tenni mindent, amire egy hölgynek szüksége lehetett.

Ekkor még asszony nem ment fedetlen fővel az utcára. Kalapnak, kendőnek a fejen lenni kellett.

1915–16-ban eltűnik az S vonalú tartás, a magas nyakak helyett V alakú kivágást alkalmaztak, a szoknyák rövidültek, bokáig vagy boka fölött végződtek. Bővültek is a szoknyák, alájuk abroncs is került, ez az ún. háborús krinolin. A kalapok mérete csökkent, bár a karima még maradt széles.
A magas szárú gombos, fűzős cipőket leváltotta a csinosabb kivágott, hegyes orrú félmagas sarkú cipők (pumps), gyakran rüsztpánttal.


A háború első két évében megjelentek a katonai egyenruhákat idéző női ruhák is.
1917-re az anyaghiány miatt már a ruhák, szoknyák csak lábszárközépig értek, eltűntek a krinolinok, szűkebb lett maga a szoknya is. Rövidültek a kabátok, szűkültek a ruhaujjak is.


A frizurák is változtak, egyszerűsödtek. Laza hullámokba fésülték és a tarkón képeztek belőle kontyot. De a rövidebb frizurák is divatba jöttek.

A fehérnemű változása

Fűzők a századfordulóról (1901.)

"S" sziluettet biztosító fűző egy Gibson-lány bemutatásában (1912-13).
1914-ben már eltűnik az "S" sziluett utáni igény, kissé könnyedebbé válik a fűző.

A Tolnai Világlapjának 1917. évi számában látható reklámban a fehérnemű már melltartóból harisnyakötőből és bugyogóból állhatott a divatot követő vagy dolgozó hölgyeknél. |